Siyahi George Floyd’un ABD polisi tarafından katledilmesinin ardından Amerika sokaklarında gerginlik sürüyor. Gerginlik üzerine Twitter’dan açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, gösterileri organize eden grupların başında gelen ANTIFA‘yı terörist grup ilan ettiklerini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, ANTIFA‘yı terörist grup ilan ettiklerini duyurdu. ANTIFA’yı terörist grup ilan ettikten sonra bir paylaşım daha bulunan yapan Donald Trump, Amerikan medyasının sahte haberlerle nefret ve anarşiyi körüklemek istediğini belirterek duruma tepki gösterdi.

Stratejik etki yaratıyorlar

Anti-faşistler olarak da bilinen özerk yapıdaki Antifa üyeleri, kölelik ve soykırım dehşetlerinden sonra beyazların üstünlüğünü savunanlara fiziksel şiddet uygulamanın hem etik olarak meşru buluyor hem de stratejik olarak etkili buluyorlar.

Antifa, siyahilere karşı cinayetler sonrası sahaya çıkıyor

gazetekarinca.com‘da yer alan habere göre; Militan antifaşizm ya da ‘Antifa’, aşırı sağ ile savaşmayı içeren toplumsal devrime dair radikal solcu siyasi görüş. Bu görüşü destekleyenler büyük oranda polisin ve devletin beyazların üstünlüğü üzerinden uygulamalar geliştirmesini durdurmaya çalışan komünist, sosyalist ve anarşistler.

Özerk gruplardan oluşuyorlar

Dünya çapında çeşitli Antifa grupları var fakat Antifa sosyalizm ideolojisi gibi birbiriyle uluslararası bağlamda ilişikli bir organizasyon değil. Antifa, yerel neo-Nazilerin hareketlerini gözlemleyen ve buna göre konum alan özerk anti-faşist gruplardan oluşuyor. Yerel faşistleri komşularına ve işverenlerine teşhir ediyor, toplumsal eğitim kampanyaları düzenliyor, mültecileri destekliyor ve beyaz üstünlüğünü savunan yapılar ve organizasyonları engelliyor.

Trump döneminde yükselişe geçtiler

Antifa, Trump’ın yükselişinden bu yana Amerika siyasetinde yeni bir güç olarak görünse de aslında anti-faşist gelenek yüz yıl daha geriye dayanıyor. İlk anti-faşistler İtalya kırsalında Benito Mussolini’nin ‘Siyah Gömlekliler’ine karşı savaştı, Munich’in ara sokaklarında Adolf Hitler’in ‘kahverengi Gömleklileri’yle çatıştı ve Madrid’i Francisco Franco’nun milliyetçi ordusuna karşı savundu. Avrupa’nın dışında da anti-faşizm, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya emperyalizmine karşı çıkan Çinlilere ve Latin Amerika diktatörlüğüne direnenlere bir direniş oldu.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments