Özdemir Asaf kimdir? Özdemir Asaf şiirler. İşte, “Sana gitme demeyeceğim ama gitme, Lavinia”, “Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yalnızlık olmaz” ve “Yaşamak değil, beni bu telaş öldürecek” gibi unutulmaz dizeleri kaleme alan Şair Özdemir Asaf’ın hayatı. Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden Özdemir Asaf’ın yaşamı…

Gerçek adı, Halit Özdemir Arun olan Asaf, 11 Haziran 1923’te Ankara’da dünyaya gelmiş. Ve kendisinden bir gün sonra ayrı gün ikizi olarak kız kardeşi doğmuştur. Aile daha önce İstanbul’da yaşıyorken, Özdemir Asaf’ın babası Mehmet Asaf, Şura’yı Devlet’in kurucularından olduğu için Atatürk’ün isteği üzerine 1922’de Ankara’ya taşınmıştır.

Böylelikle ikizlerin doğumu Ankara’da gerçekleşmiştir ama orada çok uzun süre kalmayacaklarmış. Çünkü geçirdiği bir hastalık sonucunda Mehmet Asaf’ın hayatını kaybetmesi üzerine, ailesi 1930 yılında İstanbul’a geri taşınmıştır.

ozdemir asaf kimdir02

ÖZDEMİR ASAF’IN ÇOCUKLUĞU

Okul çağına gelen çocuklar, dünyanın en sevilen ve en unutulmaz isimleri arasında yer alan Atatürk’ün İsmet İnönü’ye “Asaf’ın çocuklarını bir okula yerleştirin” demesi üzerine eğitim hayatına başlamıştır. Ve Halit Özdemir Harun, henüz soyadı kanunu çıkmadığı için kayda Özdemir Asaf olarak geçirilmiştir. Kanun çıktıktan sonra ise şairin annesi ile birlikte kardeşi ve kendisi de Arun soyadını almıştır.

ozdemir asaf kimdir01

ÖZDEMİR ASAF’IN EĞİTİMİ

İlk olarak Galatarasay Lisesi’ne giden şair Özdemir Asaf, 1941 yılında ise sınavı kazanarak Kabataş Erkek Lisesi’ne geçmiştir. 1942 yılında mezun olduktan sonra ise İstanbul Üniversitesi’nde başlamıştır. Ancak eğitimini tamamlamamıştır. Hukuk ile başlayıp İktisat ve Gazetecilik Fakülteleri’ne gitmesine rağmen hiçbirinden mezun olamamıştır.

LAVİNİA’NIN HİKAYESİ

Üniversite döneminde ilk eşi olacak Sabahat Hanım’a aşık olan Özdemir Asaf, ayrıca ünlü ‘Lavinia’ isimli şiirini de öğrencilik yıllarında yazmıştır. Yapılan bir şiir yarışmasına katılan şair, Lavinia ile birinci olmuş ve kürsüye çıkarak şiirini okumaya başlamıştır.

Ve rivayet o ki Özdemir Asaf’ın bu şiiri yazdığı kız da salondaymış genç şairin platonik olarak aşık olduğu kızın gerçek ismi ise Mevhibe Meziyet Beyat idi. Büyüleyici güzelliğinin yanı sıra kişiliğiyle de erkeklerin aklını başından olan bu kız, Özdemir Asaf’a hiçbir zaman karşılık vermemiştir.

ozdemir asaf kimdir5
Mevhibe Meziyet Beyat

Hatta söylentilere göre şiiri duyar duymaz salondan ayrılmış. Tam da bu noktada, ‘Lavinia’ olarak bilinen genç kızın Öztürk Serengil’le kısa süreli bir evlilik ve İlhan Selçuk’la da çok sürmeyen bir aşk yaşadığı biliniyor. Lavinia hikayesi bir rivayet ancak Özdemir Asaf’ın ilk eşi Sabahat Hanım’a körkütük aşık olduğu gerçektir.

ozdemir asaf kimdir6
Sebahat Hanım

Sabahat Hanım’ın okul değiştirmesi üzerine ayrı düşen çift, uzun süre mektuplaşmıştır. Okulunu yarım bırakması ve işsizliği yüzünden Sabahat Hanım ile uzun uğraşlar sonucunda evlenebilmiştir.

ozdemir asaf kimdir00

ÖZDEMİR ASAF’IN EŞİ

Ve daha sonra ikili boşansa bile, Özdemir Asaf aynı zamanda ilk kızının annesi olan Sabahat Hanım’a mektup yazmaya devam etmiştir. Ayrılmalarının nedeni ise Özdemir Asaf’ın sıradan bir aile babası gibi davranmaması ve mantık yerine duygularını seçmesi olmuştur. Çocukları 13 yaşına geldiğinde birbirlerini çok sevmelerine rağmen beklentileri farklı olduğu için boşanma kararı almışlardır.

ozdemir asaf kimdir2

ÖZDEMİR ASAF’IN İŞ HAYATI

İlk evliliği sırasında Tanin ve Zaman gazetelerinde çalışan, çeviriler yapan Özdemir Asaf’ın ilk yazısı ise Servet-i Fünun, Uyanış dergisinde çıkmıştır. 1953 yılında da Sanat Basımevi’ni kurarak kitaplarını Yuvarlak Masa Yayınları adı altında yayımlamıştır. Özdemir Asaf, 1962 yılında ise Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk dadın fotoğrafçısı olan Yıldız Moran ile ikinci evliliğini yapmıştır.

ozdemir asaf kimdir7

ÖZDEMİR ASAF’IN ÇOCUKLARI

Bu evlilikten ‘Gün’, ‘Olgun’ ve ‘Etkin’ adlarını taşıyan 3 oğlu olmuş. R’leri söyleyemeyen şair, hayatı boyunca nazik biri olmuş, hayata her zaman duygu dolu gözlerle bakmıştır. Açık görüşlü ve kocaman yürekli bir adam olduğu bilinen Özdemir Asaf, aynı zamanda sevgi dolu bir babaymış.

ozdemir asaf kimdir4

ÖZDEMİR ASAF’IN ÖLÜMÜ VE ÖLÜM NEDENİ

1980 yılında hastalanan Özdemir Asaf, kısa süre sonra hayata veda etmiştir. 28 Ocak 1981’de 57 yaşındayken son nefesini veren büyük edebiyatçı Özdemir Asaf, Rumelihisarı Mezarlığı’na defnedilmiştir. Ve o da bıraktığı eserlerle ölümsüzleşen sevilen isimlerden biri olmayı başarmıştır.

İNSAN VE TOPLUM İLİŞKİLERİ

Taşlama ve ironi unsurlarını da kullandığı şiirlerini genel olarak dörtlük ve ikilik şeklinde yazan Özdemir Asaf, sonraki yıllarda dize sayılarını azaltarak kelime oyunlarına yer verdiği şiirler yazmaya başlamıştır. Usta şair, eserlerinde daha çok insan ve toplum ilişkilerine yönelik konuları işlemiş, alay ve taşlama ögelerine şiirlerinde yer vermiştir.

ozdemir asaf kimdir3

BATI VE TÜRK ŞİİRİ BİRLEŞİMİ

Sevgi, ayrılık, ölüm ve kaçış temalarını da işleyen şair Özdemir Asaf, şiirin ve yazarın işlevi konusundaki görüşlerini “Yuvarlağın Köşeleri” kitabında okuyucuyla paylaşmıştır. Özdemir Asaf, Batı şiiri ile geleneksel Türk şiirinden yararlanarak verdiği bileşim sanatını zenginleştirip geliştirirken, hayata şiirin gözlüğüyle baktı ve kendine özgü yeni bir ironik şiir dili yaratmıştır.

ozdemir asaf kimdir0

ÖZDEMİR ASAF’IN HAYATA BAKIŞI

Özdemir Asaf, hayata bakışını, “Benden az bilenlerin önünde onların öğretmeni, bilginiyim. Konusunu iyice bildiklerini bildiklerim karşısında da uslu, suskun bir öğrenci, dikkatli bir dinleyiciyim” sözleriyle ifade etmiştir. Özdemir Asaf, şiirlerinde etkileyici ve duyarlıklı bir düşünce evreni kurmayı amaçlamıştır.

İŞTE ÖZDEMİR ASAF’INE ESERLERİ;

Özdemir Asaf’ın şiirleri

 • Dünya Kaçtı Gözüme (1955)
 • Sen Sen Sen (1956)
 • Bir Kapı Önünde (1957)
 • Yumuşaklıklar Değil (1962)
 • Nasılsın (1970)
 • Çiçekleri Yemeyin (1975)
 • Ben Değildim (1978)
 • Bugün ve Bugün (1984)
 • Benden Sonra Mutluluk (Yayımlanmamış şiirler)
 • Çiçek Senfonisi (2008)
 • Sen Bana Bakma, Ben Senin Baktığın Yönde Olurum (2012)
 • Yalnızlığa Övgü (Yalnızlık Paylaşılmaz)
 • Lavinia

Özdemir Asaf’ın özdeyişleri

 • (Etika) Yuvarlağın Köşeleri – 1961
 • Yuvarlağın Köşeleri-2 (Ölümünden sonra) (1988)

Özdemir Asaf’ın öyküleri

 • Dün Yağmur Yağacak (Ölümünden sonra) (1987)
 • Deneme; Özdemir Asaf’ça (Ölümünden sonra) (1988).

Özdemir Asaf’tan seçme şiirler

LAVİNİA

Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.
Sana gitme demeyeceğim.

YALNIZLIK PAYLAŞILMAZ

Yalnızlık, yaşamda bir an,
Hep yeniden başlayan..
Dışından anlaşılmaz.
Ya da kocaman bir yalan,
Kovdukça kovalayan.

AŞK

Sen kocaman çöllerde bir kalabalık gibisin,
Kocaman denizlerde ender bir balık gibisin.
Bir ısıtır, bir üşütür, bir ağlatır bir güldürür;
Sen hem bir hastalık hem de sağlık gibisin.

AKIL GÖZÜ

Seni bulmaktan önce aramak isterim.
Seni sevmekten önce anlamak isterim.
Seni bir yaşam boyu bitirmek değil de,
Sana hep, hep yeniden başlamak isterim.

SENİ SAKLAYACAĞIM

Seni saklayacağım inan
Yazdıklarımda, çizdiklerimde,
Şarkılarımda, sözlerimde.
Sen kalacaksın kimse bilmeyecek
Ve kimseler görmeyecek seni.

ANSIZIN

Ben sensiz olanlara seni aratıyorum,
Ben sensiz kalanlara seni yaratıyorum,
Seni saklayacağım, seni yazıp-andıkça
Kendimi çoğaltıyor, seni kuşatıyorum.

Unutturmayacağım, seni yaşatacağım.

ADALET

İnsansız adalet olmaz
Adaletsiz insan olur mu?
Olur, olmaz olur mu!
Ama, olmaz olsun

ÖZLEM

Bir gece,
Gecede bir uyku..
Uykunun içinde ben..
Uyuyorum,
Uykudayım,
Yanımda sen.

2=1

Kim o, deme boşuna…
Benim, ben.
Öyle bir ben ki gelen kapına;
Başdan başa sen.

BİL

Adının üstüne
Anılar koyma.
Sen mezar değilsin.

BEKLE DEDİ

Bekle dedi gitti
Ben beklemedim, o da gelmedi…
Ölüm gibi bir şey oldu
Ama kimse ölmedi…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments