Liselere Giriş Sınavı’nın (LGS) 20 Haziran, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ise 27-28 Haziran’da yapılacak mı? LGS ve YKS sınavları ertelenecek mi?

The Gergedan – Liselere Giriş Sınavı’nın (LGS) 20 Haziran, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ise 27-28 Haziran yapılmasına karar verilmişti. Koronavirüs salgını sürerken kademeli olarak sosyal yaşama geçiş adımlarının atıldığı son günlerde, eğitim alanının gündemi LSG ve YSK sınavlarının ne olacağı.

Birçok kuruluş LGS ve YSK sınavlarının sağlık açısından risk taşıdığına dikkat çekerek, sınavların ertelenmesini isterken, onbinlerce öğrenci ve kullanıcı sosyal medya hesaplarından sınavların ertelenmesi için hükümete çağrı yapıyor.

TBMM’DE ARAŞTIRMA REDDEDİLDİ

YKS ve LGS’nin ertelenmesi için CHP Grubunun verdiği, “Meclis Araştırma Önergesi” AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

SAĞLIK AÇISINDAN RİSK TAŞIYOR

Diğer yandan dün ise Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ankara Bölge Temsilciliği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Serbest Muhasebeci Ve Mali Müşavirler Odası (ASMMO) ve Ankara Tabip Odası, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Lise Geçiş Sınavı’nın ertelenmesi için açıklama yaptı. DİSK, KESK, TMMOB, ASMMO ve ATO Ankara Temsilcilikleri yaptıkları ortak açıklama ile salgının henüz kontrol altına alınamadığı, verilerin dalgalanmalarla seyrettiği bir dönemde, yapılacak LGS ve YSK sınavlarının sağlık açısından risk taşıdığına dikkat çekerek, sınavların ertelenmesini istedi.

Eğitim camiasının merakla beklediği sorunun cevabıyla ilgili önümüzdeki saatlerde hükümetten açıklama bekleniyor.0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments