Tarihin kara lekelerinden biri olan İkinci Dünya Savaşı, pek çok filme konu olmuştur. Sinema açısından İkinci Dünya Savaşı oldukça dikkat çekici ve popülerdir. İşte İkinci Dünya Savaşı’nı anlatan en iyi 15 film…

Schindler’s list (1993) – Schindler’in Listesi

Schindler’in Listesi

Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir yapımdır. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı.

Der Untergang (Downfall), (2004) – Çöküş

Der Untergang Downfall 2004

Çöküş, Adolf Hitler’in son günlerini anlatıyor. … Ama Hitler kenti terketmeyi kabul etmemektedir. Çöküş’te Hitler’in son günleri özel sekreteri Traudl Junge’nin gözünden anlatılır. Yenilgiyi kabul edemeyen ve düşmana teslim olmak istemeyen Führer, intihar etmeden önce Eva Brown ile evlenir ve birlikte intihar ederler.

La Vita e Bella (Life is Beautiful), (1997) – Hayat Güzeldir

5ed2a44d6d342 La Vita e Bella Life is Beautiful 1997

Bugüne kadar izlediğimiz savaş filmlerinde sadece kan, acı, gözyaşı izledik ama Roberto Benigni’nin 1997 yapımı La vita é bella (Hayat Güzeldir) filmi bize ağlamadan, kan görmeden üstelik yer yer gülebileceğimiz bir savaş filmi sundu. Sisler içinde, “Bu basit bir hikaye. Ama anlatması pek de kolay değil” sesiyle başlar her şey. Sislerin içinde, kameraya arkası dönük, kucağında çocuk olan bir adam belirir, “Tıpkı masallardaki gibi hüzünlü ve masallardaki gibi mutluluk ve harikalarla dolu”, sözleriyle birlikte sisin içindeki adam kaybolur. 1997 İtalyan yapımı Hayat Güzeldir, bir savaş filmi olmasına rağmen komediyle iç içe geçmiştir. Yer yer ipuçlarının bulunduğu filmde yönetmenin ustaca kullandığı ipuçlarını takip ederek ilerleyen dakikalarda savaş sahnelerini göreceğimizi anlarız.

Fury, (2014)

5ed29dba40c42 Fury 2014 1

Fury, 1945 yılının Nisan ayında, İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde geçiyor ve Komutan Wardaddy, topçu Boyd Swan, yükleyici Grady Travis, şoför Trini Garcia ve yardımcı şoför Norman’dan oluşan müfrezenin, 300 düşman askeriyle karşılaştığı ve tüm imkansızlıklarla savaşmak zorunda kaldığı 24 saati konu alıyor.

Letters from Iwo Jima (2006) – Iwo Jima’dan Mektuplar

Letters from Iwo Jima 2006 Iwo Jima’dan Mektuplar

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarında Amerikan askerlerinin Japon’ların elindeki Iwo Jima Adası’na yaptıkları kanlı çıkarma üzerine odaklanan film, yaşananlara kaybeden tarafından bakıyor. Yıllar sonra adanın ıssız topraklarında bulunan mektuplarla ortaya çıkan gerçekler, mağlubiyetin kaçınılmaz olduğu bir ortamda Japon askerlerinin nasıl kırk günlük bir direniş gösterebildiklerini ortaya koyar.

The Pianist, (2002) – Piyanist

The Pianist 2002 Piyanist

Piyanist, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı konu alır. Polonya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın imkansızlaştırıldığı bir dönemde, bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanır. Varoşlarda tam anlamıyla sefil bir hayat süren müzisyen, diğer halkla birlikte, kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalsa da kahramanca mücadele edecektir. Günü gelip oradan kaçma şansı bulduğundaysa başkentin harabelerine sığınacak, beklemediği bir anda gelen bir yardımla umudunu yeniden kazanacaktır.
Film, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar alan Adrien Brody’nin de filmografisinin en güçlü işlerinden biri.

Idi i Smotri (Come and See), (1985) – Gel ve Gör

5ed2997e42e10 Idi i Smotri Come and See 1985 Gel ve Gör

Dünya Savaşı’nda Alman işgali altındaki Sovyet Beyaz Rusya\’sında bir gencin partizanlara katılma hikâyesi çevresinde, Nazi işgalinin yarattığı maddi ve ruhsal yıkımları ele alır. En önemli savaş karşıtı filmlerden biridir.

The Bridge on the River Kwai, (1957) – Kwai Köprüsü

5ed2a4d1d9b79 The Bridge on the River Kwai 1957 Kwai Köprüsü

1943’te Burma’da bir Japon esir kampının komutanı olan Saito, kampa yeni gelen İngiliz Albay Nicholson’dan adamlarına Kwai nehri üzerine bir köprü kurmalarını emretmesini istemektedir. Saito’nun amacı bu köprüyü kullanarak Japon birliklerine cephane taşıma konusunda avantaj sağlamaktır.

Das Boot (1991) – Kutsal görev

Das Boot 1091 Kutsal görev

Das Boot, II. Dünya Savaşı sırasında hayatın duygusal işkencesini ve anlamsız bir savaşın içerisinde yer almanın acımasız gerçekliğini konu ediyor. Komutan Klaus Hoffmann ve genç mürettebatı giderek daha acımasız bir hala gelen savaşa girmeye hazırlanmaktadır. Denizaltında bulunan 40 genç, üstlendikleri ilk görevle birlikte su altındaki yaşamın sıkışık ve klostrofobik koşullarıyla boğuşmaya başlar.

Hacksaw Ridge (2016) – Savaş Vadisi

Hacksaw Ridge 2016 Savaş Vadisi

Savaş Vadisi (özgün ismiyle: Hacksaw Ridge), İkinci Dünya Savaşı’nda ateşli silah ya da savaş aleti taşımayı reddeden barış yanlısı Amerikalı savaş doktoru Desmond Doss hakkındaki, 2016 Amerikan yapımı biyografik savaş filmi.

Midway (2019) – Yolun Yarısı

Midway 2019 Yolun yarisi 2

Pearl Harbour saldırısının 7 ay ardından Pasifik Okyanus’unda gerçekleşen Midway Muharebesine odaklanan film hikayeyi Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleriile savaşan Amerikan askerlerinin gözünden anlatıyor.

Never Look Away, (2018) – Asla Gözlerini Kaçırma

5ed2a521c2901 Never Look Away 2018 Asla Gözlerini Kaçirma 1

1930’ların Nazi Almanya’sında başlayan ve 30 yıllık bir döneme yayılan epik hikayesi, insanları karanlıktan sanatın gücünün çıkarabileceğini gözler önüne seriyor. Gerçek olaylardan esinlenen filmde, Kurt ve Ellie üniversitede tanışır tanışmaz birbirlerine aşık olurlar

Band of Brothers (2001) – Kardeşler Takımı

5ed2a51e39053 Band of Brothers 2001 Kardeşler Takimi

Band of Brothers dizisinde 2. Dünya savaşında ABD ordusunda görevli Easy bölüğünün Georgia’daki Toccoa kampında aldıkları eğitimden başlayarak; Market Garden Harekâtı, Normandiya Çıkarması ve Bastogne Savaşı’nda askerlerin başından geçen olaylardan Hitler’in kalesine giden yolu işlemiştir.9 Haz 2016

Casablanca (1942)

5ed2a52db4f6f Casablanca 1

Casablanca, hem unutulmaz bir aşk filmi klasiği olarak hem de Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın unutulmaz oyunculukları ile kült olmuş bir yapımdır. 2. Dünya Savaşı sırasında Fas’ın Casablanca kenti, Hitler’den kaçan Avrupa’lılarla rengarenk, çeşitli bir görünüm kazanmıştır. Rick Blaine karakteri, şehrin en popüler barını işletmektedir. Bir gün eski aşkı Ilsa, direniş lideri kocası Victor Laszlo ile birlikte gelir. Rick, Ilsa ve Victor’un şehirden kaçmalarını sağlayabilecek tek kişidir.

Saving Private Ryan (1998) – Er Ryan’ı Kurtarmak

Saving Private Ryan 1998 Er Ryan’i Kurtarmak

Er Ryan’ı Kurtarmak’ta, dört çocuk annesi bir kadı İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği üç oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. Yakarışları karşılık bulur ve Başkan tarafından verilen bir emirle James Ryan’ın ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün, sekiz kişilik bir asker birliği farklı bir göreve, Ryan’ı kurtarma görevine atanır. Ancak yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen bu birim, can pazarının yaşandığı bu zorlu ortamda hakikatli bir yaşam mücadelesine atılacak; tek bir adamı kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının meşruluğunu sorgulayacaktır.

Bonus – Dunkirk (2017)

5ed2a546e09d8 Dunkirk 2017

Christopher Nolan‘ın 2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkirk (Dunkerque) Tahliyesi’ni konu edinen filmi, yüz binlerce İngiliz ve müttefik askerlerinin, düşman askerleri tarafından etrafının sarılması ile başlar. Arkaları deniz olan bir yerde sıkışan askerler, düşman saldırısına karşı çaresiz bir durumda kalırlar. Başrollerinde Mark Rylance, Kenneth Branagh ve Tom Hardy’nin yer aldığı filmin kadrosunda ayrıca Jack Lowden, Aneurin Barnard ve ilk kez film deneyimini yaşacak olan Fionn Whitehead ile Harry Styles da yer alıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments