2020 LGS sınav takvimi öğrencilerin gündeminde. 20 Haziran 2020’de yapılacak LGS’de konular ne olacak? LGS’de ne gibi koronavirüse karşı ne gibi önlemler alınacak. LGS giriş yerleri duyuruldu ve sınav yerleri E-Okul üzerinden ve MEB’in sınav sisteminden öğrenilebiliyor. İşte detaylar…

2019-2020 eğitim-öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınavın yani LGS’nin yapılacağı tarih, sekizinci sınıf öğrencileri ve ailelerinin merak ettiği konu olarak dikkat çekiyor.

Bir yandan sınava yönelik hazırlıklarına devam eden öğrenciler, bir yandan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanan LGS sınav tarihini öğrenmek istiyor. İşte, LGS’ye dair ayrıntılar.

LGS sınavı için artık geri sayım başladı. 8. sınıf öğrencilerinin gireceği LGS sınavı bu sene biraz farklı olacak. Koronavirüs nedeniyle bu sene LGS sınavı farklı okullarda değil, her öğrencinin kendi okulunda yapılacak. Yani öğrenciler LGS sınavına kendi okulunda girecek. LGS sınav giriş belgesi ise http://www.meb.gov.tr adresinden e okul VBS girişi üzerinden yapılacak. Peki e okul VBS girişi nasıl yapılır, nasıl e okul’a kayıt yapılır?

SINAVA GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, LGS kapsamındaki merkezi sınava girecek öğrenciler, sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgilerine Bakanlığın “http://www.meb.gov.tr/” internet adresi ve e-Okul üzerinden ulaşabilecek.

Aşağıdaki linkten 2020 – Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Sınav Giriş Bilgisi’ne ulaşılabiliyor;

https://www.meb.gov.tr/sinavlar/sorgu/lise_yerlestirme/2020_LISE_GIRIS_YERI_hbghcgevachvahcvwt/

lgs ne zaman2


Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda, koronavirüs önlemleri kapsamında, öğrencilerin yerlerine oturduklarında aralarında en az 1 metre mesafe sağlanacak. Öte yandan Bakanlık tarafından sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınava ne kadar süre kaldığı merak konusu oldu. İşte, ayrıntılar.

LGS NE ZAMAN YAPILACAK?

LGS 20 Haziran 2020 tarihinde yapılacak. Merkezi Sınav, 20 Haziran 2020 Cumartesi günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saati ile birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum 11.30’da başlayacak.Sözel alanda 50 sorudan oluşan birinci oturum 75 dakika, sayısal alanda 40 sorudan oluşan ikinci oturum 80 dakika olarak uygulanacak.

LGS’DE KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 20 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda, koronavirüs önlemleri kapsamında, öğrencilerin yerlerine oturduklarında aralarında en az 1 metre mesafe sağlanacak.Bakanlık tarafından sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınavda dikkat edilecek hususlara dair illere yazı gönderildi.

SINAV BOYUNCA MASKE TAKILACAK

Yazıda, bina sınav sorumlularının ve salon görevlilerinin, koronavirüs salgını dolayısıyla alması gereken önlemler sıralandı. Buna göre, sınav görevlileri ve öğrenciler, sınav öncesinde tıbbi maske takılı olarak sınav salonlarına gidecek, sınav görevlileri sınav boyunca maske takmaya devam edecek. Sınav binası ve sınav salonlarının girişlerinde el antiseptiği, sınav salonunda öğrenci ve görevli sayısı kadar yedek maske bulundurulacak.

lgs ne zaman1

MASKELER NEMLENİRSE DEĞİŞTİRİLECEK

Öğrenciler, yerlerine oturduklarında aralarında en az 1 metre mesafe sağlanacak. İsteyen öğrenciler, sınav başladıktan sonra maskelerini çıkarabilecek. Maskelerin nemlenmesi durumunda değiştirilmesi sağlanacak.

SINAV ORTAMI HAVALANDIRILACAK

Maskeler çıkarılırken ve takılırken lastiklerinden tutulması istenecek. Kullanılmış maskeler ağzı kapaklı çöp kutusuna atılacak. Maske değiştirme söz konusu ise el antiseptiği kullanılacak. Mümkün olan yerlerde pencere açılarak içerinin havalandırılması sağlanacak.

CERRAHİ ELDİVEN ZORUNLULUĞU

Sınav görevlileri, sınav kutu ve paketlerinin teslimi, sınav giriş belgelerinin düzenlenmesi, sıralarda hazır bulundurulması ile kontrolü, soru kitapçıkları ve cevap kağıtlarının dağıtılması, toplanması, gerekli durumlarda detaylı yapılacak kimlik ve sınav giriş belgesi kontrolü gibi temas gerektiren tüm sınav işlemlerinde cerrahi eldiven kullanmak zorunda olacak.

COVID-19 BİLGİLENDİRMESİ YAPILACAK

Öğrencilerin kimlik kontrolleri sırasında temastan kaçınılacak.Sınav gününden bir gün önce tüm okulun genel temizliği su ve deterjan kullanılarak yaptırılacak.Sınav görevlilerine sınav kurallarına ek olarak Covid-19 ile ilgili alınacak önlemler konusunda bilgi verilecek.

SINAV TEDBİR HİZMETİ SAĞLANACAK

Su içmek isteyenlerin, maskelerini kenarlarında bulunan lastiklerinden tutarak çıkarması, maskelerin ağız ve burnu kapatan ön yüzüne dokunmaması istenecek. Merkezi sınava girecek öğrencilerden Covid-19 tanısı konulan öğrenciler için alınacak sınav tedbir hizmetleri, Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda bölge sınav yürütme komisyonları tarafından belirlenecek ve gerekli tüm önlemler alınarak uygun sınav tedbir hizmeti sağlanacak.

LGS GİRİŞ BELGESİ…

Bu öğrenciler için bölge sınav yürütme komisyonları tarafından sağlanacak sınav tedbir hizmetleri ile ilgili komisyonlar bilgilendirilecek. Sonradan ortaya çıkan sebeplerle sınav tedbir hizmeti alması gereken öğrenciler için gerekli işlemler, komisyonca yapılacak. Öğrencinin sınav süresinin değişmesi durumunda, giriş belgesinde yazan sınav süresi dikkate alınmayacak.

lgs ne zaman3

SINAV EVRAKI DÖNÜŞ KUTUSUNA KONULACAK

Öğrencinin tek kişilik salonda sınava alınması gerekiyorsa, öğrenci yerleştirildiği okulun yedek salonunda sınava girecek. Öğrencinin sınava girdiği salon aday yoklama listesinin tutanak bölümüne gerekli açıklama yazılacak, ayrıca komisyon kararının aslı sınav evrakı dönüş kutusuna konulacak.

BEZ MASKELER KULLANILMAYACAK

Sınava giren öğrencilerden kesin Covid-19 tanısı olanlar ile kesin tanısı ile tedavisi tamamlanıp sonrasındaki 14 günlük karantina süresinde olanların, okulun giriş katında bulunan ayrı bir salonda tıbbi maske takılarak sınava alınması sağlanacak. Bez maske kullananların maskeleri tıbbi maskeyle değiştirilecek.

Bu öğrenciler tıbbi maskelerini sınav süresince çıkarmayacak. Salon başkanları ve gözetmenler eğer öğrenci ile 1 metreden daha yakın mesafede olacaklar ise maskeye ek olarak yüz koruyucu kullanacak.

LGS KONULARI NELER

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) soru çıkacak konu ve kazanımları açıkladı. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın web sayfasında yayınlanan kılavuza göre konular şöyle

Türkçe: Söz varlığı, anlama, yazma.

Matematik: Sayılar ve işlemler, üslü ifadeler, karaköklü ifadeler, veri işleme, olasılık, cebir.

Fen bilimleri: Mevsimler ve iklim/Dünya ve evren, DNA ve genetik kod/canlılar ve yaşam, basınç/fiziksel olaylar, madde ve endüstri/madde ve doğası.

T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük: Bir kahraman doğuyor, milli uyanış, milli bir destan.

Din kültürü ve ahlak bilgisi: Kader inancı, zekat ve sadaka, din ve hayat.

2019 YILINDA LGS’YE KAÇ KİŞİ KATILDI

2019 Merkezi Sınavına 1.074.013 öğrenci başvurmuş, sınava başvuran öğrencilerden 1 milyon 29 bin 555 (yüzde 95,86) sınava katılmıştır. 2018-2019 eğitim öğretim yılında MEB’e bağlı eğitim kurumlarında 8. sınıfı başarıyla tamamlayan 1 milyon 210 bin 112 öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerden yüzde 85,08’i sınava katılmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments