Dünya tarihinin kara sayfalarından biri olan Dunkirk Tahliyesi (Dunkerque) bilinen diğer bir adıyla Dinamo Operasyonu’nda ne oldu? Adolf Hitler’in, ‘dur’ emri vermesi üzerine oluşan 48 saatlik boşlukta ne oldu? İşte o detaylar… 

Dunkirk Tahliyesi nedir? Dunkirk Savaşı. Dunkirk Tahliyesi’nin detayları. Dunkirk Operasyonu. Dunkirk hakkında bilinmesi gerekenler. Dunkirk’te ne oldu? Tüm bu sorunların cevaplarını sizler için derledik. Dunkerque Tahliyesi, diğer adıyla Dinamo Operasyonu, İngiliz ordusunun Fransa’nın Dunkerque (Dunkirk) kıyılarında 400 bin askerle sıkışması ve İngiliz Ordu’sunun deniz desteğiyle tam 350.000 askeri tahliye etmesi ve geriye kalan 50.000 askerin ise ölü,kayıp veya esir düşmesidir.

DUNKİRK TAHLİYESİ NEDİR?

1 7

İngiliz ordusuna ait 400 bin askerin, Fransa’nın Dunkerque bölgesi kıyılarında sıkışmasıdır. Avrupa’da şok etkisi yaratan operasyon tam 9 gün sürmüştür. Dunkerque kıyılarında sıkışan 400 bin askerin 338 bin 226’sı tahliye edilmiş ve arta kalan 68 bin 11 asker ise ölü, kayıp veya esir düşmüştür. Savaşta büyük rol oynayan Hitler, bu operasyonda ilginç bir reaksiyon göstererek ‘dur’ emri vermiştir. Emrin üzerine Dunkerque’te 48 saatlik boşluk oluşmuştur. Dunkerque, Hitler’in savaşı kaybettiği 48 saat olarak tarihe geçmiştir.

8 3

TARİHİN EN İLGİNÇ FİLOSU

Almanya, Belçika seferi esnasında, güneydoğu Belçika’da hızla ilerlemiş ve Fransa kıyısındaki Abbeville’e rota çevirerek, Müttefik ordularının birbiriyle olan bağlantısını kesmiştir. Fransa’nın birinci ordusunun birden fazla bölüğü ciddi bir savunma harekâtında kayıp yaşamış ve İngiliz limanlarından tarihin belki de en dikkati çeken filosu denize açılmıştır. İngiltere Krallığı’na ait hava kuvvetleri, Almanların bombardıman uçaklarına gösterdiği dik duruşla, geri püskürtmeyi başarmıştır. Sonrasında ise destroyerler, gezi motorları, eski feribotlar, istimbotlar, balıkçı tekneleri ve özel yatlardan oluşan 850 gemilik İngiliz filosu, Dunkerque’e ulaşmıştır.

Savaşin haritasi
Dunkirk Savaşının haritası

DUNKİRK TAHLİYESİ NE KADAR SÜRDÜ?

Oldukça sıkıntılı ve çetin geçen mücadelede 338 bin 226 İngiliz askeri, Fransa ve Belçika ordusuna ait askerleri, ‘ölüm kapanı’ denilecek Dunkerque’ten kurtarmıştır. Dunkerque kapanı, 26 Mayıs 1940 tarihinden 14 Haziran 1940’a kadar sürmüştür. 

EKSEN DEVLETLERİ TAARUZUNA KATILACAKLARDI…

Rommel ve kurmaylari Meuse Nehri yakinlarinda Haziran 1940
Rommel ve kurmayları Meuse Nehri yakınlarında Haziran 1940

Savaşın en kızgın olduğu dönemde yapılan Dunkerque tahliyesi, tüm dünyayı şoke eden kısa bir sürede tamamlanmıştır. Tahliyede aslında, sayıları yüzbinlere ulaşan denetimli asker, ‘Eksen Devletleri’ taaruzuna katılmak üzere kurtarılmıştı. 

İNGİLTERE’DE TEKNESİ OLAN HERKES DENİZE AÇILDI

Bu boşluktan İngiltere, birbirinden farklı binlerce tekne ile Dunkerque’e harekete geçmiştir. İngiltere’de teknesi olan her İngiliz vatandaşı büyük fedakarlık göstererek tüm tehlikelilere rağmen Dunkerque’e gelmiş ve kurtarabildiği kadar askeri kurtarmıştır. Dunkerque tahliyesi, yaşı büyük bir İngiliz destroyeri olan Shikari’nin limanda ayrılışı ile tamamlanmıştır. 

Dunkerqueten kurtarilan İngilizler
Dunkerque’ten kurtarılan İngilizler

Tahliyenin sabahı 4 Haziran 1940’ta Alman ordusu Dunkerque’e gelmiştir. Şaşkına dönen Almanlar, kurtarılamamış ve hayatını kaybetmiş binlerce İngiliz askeri ile karşılaşmıştır. Tarihin en trajedik operasyonun yaşandığı Dunkergue’de, 3 Haziran 1940 gecesi, tam 338 bin 226 asker kurtarılmıştır. Bu askerlerin yaklaşık 130 bininin Fransız, Kanadalı ve Belçikalı olduğu kayıtlara geçmiştir. Dunkergue’de yaşanan kayıpların yaklaşık rakamı 68 bindir. Alman ordusunun verdiği kayıp ise 10 ila 50 binin arasında olmuştur.

ADOLF HİTLER’İN VERDİĞİ ‘DUR’ EMRİ!

Dunkerque’e girmek için hiç bir engeli olmayan Alman ordusu neden buraya girmemişti? ‘Dur’ emrini Adolf Hitler’in verdiği düşünülse bile aslında bu emri Gerd Von Rundstedt’in verdiği kayıtlara geçmiştir. Verilen emir, Dunkerque’te 48 saat süren bir boşluk yaratmıştır. Bu karar, Almanya’nın İngilizleri savaşta saf dışı bırakacak tarihi fırsatı tepmesine neden olmuştur. 

Dunkirk filmi hakkında bilinmesi gerekenler

Savaş tarihinin önemli ve en stratejik noktalarından biri olan bu bölgede yaşananlar usta yönetmen Christopher Nolan’ın filmi ile yeniden hafızalardaki yerini tazeledi. Nolan’ın ‘Dunkirk’ adlı filmi milyonlarca kişi tarafından izlenerek, rekorlar kırdı. İşte Nolan’ın müthiş filmi Dunkirk hakkında bilinmesi gereken 7 detay…

Konusu tarihsel gerçeklerle örtülü

1940 yılında müttefik birliklerinin mahsur kaldığı Fransa’nın Manş kıyısındaki Dunkirk kentinede, İngiltere’ye dönme mücadelelerinin anlatıldığı film tarihsel gerçeklere dayanıyor. Gerçekte de 300 binden fazla asker, Dunkirk kıyılarından İngiltere’ye tahliye edilmişti.

Dunkirk nerede?

Fransa’nın Belçika sınırında ve Manş Denizi kıyısında yer alan kenti Dunkirk, günümüzde hafta sonu tatil kaçamaklarının gözdesi. Uzun ve gelgitli kumsalıyla bilinen Dunkirk, İkinci Dünya Savaşı’nda çok büyük trajedilerin yaşandığı bir yerdi.

Kansız bir savaş filmi

Savaşın anlatıldığı bir film olmasına rağmen Dunkirk’te tek bir kan sahnesi yok. Bu bir savaş filmi için oldukça iddialı bir şey.

Müzikler Hans Zimmer imzalı

Filmin müzikleri, Christopher Nola’ın birlikte çalışmaktan zevk aldığı Hans Zimmer’a ait. Film boyunca susmayan müzik, gerilimi canlı tutmada oldukça başarılı. Hans Zimmer yine insan psikolojisini etkilemiş.

Nolan’ın 10’uncu uzun metraj filmi

Dunkirk, İngiliz yönetmen Christopher Nolan’ın 10. uzun metraj filmi.  100 milyon dolara mal olan yapım daha ilk hafta sonu Amerika’da 50 milyon dolarlık gişe başarısı yakalamayı başardı.

Adeta bir yıldızlar geçidi

Fionn Whitehead, Tom Hardy, Damien Bonnard, Harry Styles gibi isimlerin rol aldığı yapım 106 dakikalık uzunluğuyla önceki Nolan yapımlarına nazaran daha kısa kalıyor. Bu arada film boyunca Christopher Nolan, rol sırası gelen oyunculara bu esnada bir şey içmelerine veya oturmalarına izin vermemiş. Böylece gerçeğe en yakın insan pskilojisi yakalanmış oldu.

Nerede bu Almanlar?

Filmde ilginç olan bir diğer husus, müttefik askerlerinin savaştığı Almanların film boyunca hiç gösterilmemesiydi. Üç farklı insan hikayesinin, üç farklı zaman ve mekanda seyredip filmin sonunda birleştiği hikaye, bu yönüyle oldukça başarılı.

Fotoğraflar: wikipedia.org
http://www.diyekonustu.com/ne-olmustu/dunkirk-te-ne-olmustu-h718.html


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments