Che Guevara kimdir? Che Guevera’nın hayatı nasıldı. Che Guevera’nın ölümü nasıl olmuştur. İşte bugün doğum günü dünyanın pek çok yerinde kutlanan Küba’daki sosyalist devrimin liderlerinden Arjantin asıllı Dr. Che Guevera’nın yaşamı…

The Gergedan – Ernesto Che Guevara, kısaca ‘Che Guevara’ ya da el ‘Che’, doğum tarihi 14 Haziran 1928 ve ölümü ise 9 Ekim 1967’dir. Arjantinli doktor olan Guevera, Marksist-Leninist politikacıdır. Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillaların lideri ve devrimci olan Che Guevera, tüm dünyaca bilinmektedir.

che guevera thegergedancom3

İşte Che Guevera’nın hayatı

Che Guevara 14 Haziran 1928 yılında Arjantin’in Rosario şehrinde doğdu. Oldukça hareketli ve dinamik bir yapıya sahipti. Şiir, edebiyat, fotoğrafçılık, santranç, spor gibi birçok alanla yakından ilgilendi. İngilizce ve Fransızca dillerini akıcı bir şekilde konuşabiliyordu.

che guevera thegergedancom4

1948 yılında Buenos Aieros Üniversitesi’nde tıp alanında eğitim gördü. Öğrencilik hayatı boyunca birçok Güney Amerika ülkesine yolculuk yaptı. Burada görmüş olduğu hastalık, fakirlik, açlık Che Guevara‘yı derinden etkiledi. Yaşanan eşitsizliğin ve haksızlığın sadece devrimle önüne geçilebileceğini düşünerek bir an önce harekete geçmeye karar verdi.
1953 yılında okulunu bitirerek tıp fakültesinden mezun oldu. Daha sonra Latin Amerika ülkelerine giderek farklı örgütler içerisinde yer aldı. Bir zaman sonra Che bu mücadelenin sadece silah yoluyla kazanabileceğini düşündü. Bu da sadece halkın silahlanmasıyla mümkün olabilirdi.

che guevera thegergedancom5

Meksika’da bulunduğu sırada Küba devriminin lideri olan Fidel Castro’yla tanışarak yakın bir dostluk kurd. Birlikte Küba dikttörü olan Flgencio Batista’yı devirmek için silahlı mücadeleye başladılar. Gruba doktor olarak hizmetler verdi.

che guevera thegergedancom6
Küçük ‘Che’, annesi Celia de la Serna ve babası Juan Martín ile birlikte. ​

Aynı zamanda aktif olarak çatışmalarda da yer aldı. Batista hükümetinin devrilmesinde büyük rol oynadı. Küba Sanayi Bakanı olarak ülkenin gelişmesine büyük katkı sağladı. 1964 yılında Birleşmiş Milletler davetlisi olarak New York’a gitti. Buradan farklı bölgelere giderek önemli çalışmalarda bulundu.

che guevera thegergedancom2

CHE GUEVERA’NIN EFSANE KONUŞMASI

Che Guevera, 1965 yılında Cezayir’de efsane’ denilebilecek bir konuşma yapmıştır. İşte bugün halen herkesin konuştuğu Ernesto Che Guevera’nın o konuşması; “Bir ölüm kalım sorunu olan bu mücadelede hiçbir sınır yoktur. Dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen olaylara karşı kayıtsız kalamayız. Bir ülkenin emperyalizme karşı zaferi bizim zaferimizdir, aynı şekilde yenilgisi de bizim yenilgimizdir.

che guevera thegergedancom11
Minik Che, arkadaşlarıyla. (Sağdan ikinci)

Baskı uygulayan bir siyasal gücün silahları aracılığıyla kurtuluşa varma olgusu, proletarya enternasyonalizmi kurallarına uygun bir şekilde ele alınmalıdır: Savaş halindeki sosyalist ülkedeki bir şirket müdürünün, ürettiği tankları ödeme garantisi sunmayan bir cepheye göndermeyi reddetmesini düşünmek ne kadar saçmaysa, kurtuluşu için mücadele eden ya da özgürlüğünü savunmak için silaha ihtiyacı olan bir halkın kredibilitesini kontrol etmek de o kadar saçmadır.”

che guevera thegergedancom0

ERNESTO CHE GUEVERA’NIN ÖLÜMÜ

Guevera, daha sonra sömürülen bir ülke olan Kongo’da emperyalizme karşı mücadele etti. Fakat bu girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Daha sonra Bolivya’ya giderek burada bulunan silahlı grubun başına geçti. https://thegergedan.com/gundem/Che Guevara ve birliği 1967 yılında Bolivya ordusuyla çatışmaya girdi. Bu olaydan sonra hükümet Che’nin yakalanması için karar çıkartıldı ve gerçekleştirilen özel bir operasyonla yakalanarak esir alındı. Ertesi gün eski bir okul binasına götürülerek askerler tarafından infaz edildi. Cesedi bir küvet içerisine konularak basına gösterilip teşhir edildi.

che guevera thegergedancom1
Che Guevera ilk eşi Hilda Gadea ile birlikte

Che Guevara’nın ölmeden önce söylediği sözler:

Buraya beni öldürmeye geldiğini biliyorum. Vur beni korkak, yanlızca bir adam öldürmüş olacaksın.

Che’nin ölümünden sonra Küba’da 3 günlük yas ilan edildi. Kemikleri getirtilerek bu Küba’ya gömüldü.

che guevera thegergedancom8

CHE GUEVERA’NIN ESERLERİ

  • Savaş Anıları
  • Motosiklet Günlükleri
  • Afrika Rüyası
  • Gerilla Savaşı
  • Sosyalist Planlama
  • Latin Amerika Gençliğine
  • Küba Bir İstisna mı Yoksa Öncü mü?
  • Vietnam’la Dayanışma
  • Bolivya Günlüğü
che guevera thegergedancom9

Guevera’nın ölümünden sonra…

Che Guevara, ölümünden sonra dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı ‘dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü’ olarak tanınmıştır.

che guevera thegergedancom10

Che Guevara’ya atfedilen en ünlü sözler!

• Sevgili dediğin güzelliğiyle seni kendine aşık eden değil, sana kendin olabilme şansını verendir.
• Peşinden gidecek cesaretin varsa bütün hayaller gerçek olabilir.
• Düşmanın yoksa hayatta hiç başarılı olamadın demektir.
• Dizlerimin üzerinde yaşamaktansa ayaklarımın üzerinde ölmeyi tercih ederim.
• Yoksulluğa gülmedim, zenginliğe özenmedim, faşistleri sevmedim, ezilenleri dövmedim, ben devrimci doğdum, devrimci öleceğim.
• Aç insanları doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise bana komünist diyorlar.
• Belki hiçbir şey yolunda gitmedi ama hiçbir şey de beni yolumdan döndürmedi.
• Kaybetmekten korkma! Bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma kaybettiğinde değil vazgeçtiğinde yenilirsin.
• İki şeye hakkım var: Özgürlük ve ölüm. Birine sahip olamazsam ötekini isterim. Çünkü kimse beni canlı tutsak edemez.
• Savaşan kaybedebilir, savaşmayan zaten kaybetmiştir.

che guevera thegergedancom7


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments