“Ali Babacan kimdir?” ve “Ali Babacan nereli?” Bu sorular, Babacan’ın siyasete yeni parti kurarak tekrar girmesi nedeniyle gündeme geliyor. AK Parti’nin kurucu üyelerinden biri olan, milletvekilliği, bakanlık ve başbakan yardımcılığı gibi pek çok görev üstlenen ve ardından siyasetten uzaklaşan Ali Babacan kimdir?

İşte Ali Babacan’ın biyografisi;

Ali Babacan, 4 Nisan 1967 yılında Ankara’da doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Northwestern Üniversitesi Kellogg School’da işletme alanında yüksek lisansını tamamladı. Amerika’da ve Ankara’da özel sektörde çalıştı.

Siyasi yaşamına AK Parti’nin kurucu üyesi olarak başladı. 58. ve 59. hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev aldı. 2005 yılında Başmüzakereci olarak atandı. 60. dönem hükümetinde Dışişleri Bakanı oldu.

2009 yılında Ekonomik Konularda Genel Koordinasyondan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi. Babacan 26. Dönemde AK Parti Ankara Milletvekili olarak seçildi. Ali Babacan, çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Ali Babacan’ın siyasi hayatında 28 Ağustos 2015 tarihinde önemli bir değişiklik oldu. Babacan, Başbakan Yardımcılığı görevini Cevdet Yılmaz’a devretti. Babacan, Ahmet Davutoğlu hükûmeti döneminde ise Başbakan Danışmanlığı yaptı.

Babacan, 2018 yılının Haziran ayında yapılan genel seçimleri için milletvekili adaylık başvurusu yapmadı. 8 Temmuz 2019’da AK Parti’den istifa etti.

DEVA PARTİSİNİ KURDU

Ali Babacan’ın kurucular kurulunu oluşturduğu bir heyet, yeni partinin kuruluş dilekçesini 9 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na verdi, partinin adı ‘DEVA’ kısaltmasıyla Demokrasi ve Atılım Partisi oldu, 90 kişilik kurucular kurulu listesinde eski bakanlardan Sadullah Ergin, Nihat Ergün, Selma Aliye Kavaf ile AK Parti’den istifa eden İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu da yer aldı. DEVA Partisi, 10 Mart 2020’de Kurucular Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Ali Babacan oy birliği ile Genel Başkan seçildi.

Ali Babacan’ın twitter hesabı
https://twitter.com/alibabacan


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments